Ponožkový den, vítání jara

Publikováno:

V pondělí, po Smrtné neděli, jsme se o velké přestávce sešli venku i s našimi školkáčky, abychom společně přivítali jaro. Vynášení Morany, jejíž figurínu vytvořily děti z mateřské školy, je zvyk, kterým zakončujeme zimu. Na školní zahradě jsme si vesele zazpívali a vydali se na Obecní úřad za paní starostkou. Ta všechny děti pochválila a ocenila sladkou odměnou. Pak už naše kroky směřovaly k Berounce, kde jsme Moranu pochovali.

Každoročně se 21. března koná Ponožková výzva, která se spojuje se Světovým dnem Downova syndromu. Cílem výzvy je šířit povědomí o lidech s Downovým syndromem a bourat předsudky o nich. Tento den se na znamení oslavy lidské jedinečnosti nosí dvě různé ponožky. Datum ani nejsou ovšem náhodné. 21. den značí to, že lidé s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom více. Tedy mají tři místo dvou. No a ponožky – protože chromozomy mají tvar ponožek. K této výzvě se každoročně přidáváme, ne jinak tomu bylo i letos.